loader gif

میراث آلبرتا

الان که در حال نوشتن این نوشته هستم، بامداد روز جمعه ۲۳ فروروردین ماه ۱۳۹۷ است. شاید خیلی عجیب به نظر برسد که کسی در سن و سال من علاقه ای به فیلم و موسیقی و بقیه انواع هنر نداشته باشد ولی عاشق مستند باشد.آن هم از نوع وطنی !

چند وقتی هست که کارهای جوان های عرصه مستندسازی کشور را دنبال می کنم. جوان هایی که با هدف خاصی تلاش می کنند تا با ساخت مستند نقاط ضعف هایمان را به ما نشان دهند. جوانهایی که در پس ایده مستندشان ساعت ها فکر اندیشمندانه و عالمانه نهفته است. مستندهایی همچون فروشنده، دوپینگی‌ها، انقلاب جنسی، پول و پ… و قائم مقام علی صدری نیا که هر کدام تاثیرشان از ساعت ها برنامه گفتگو محور و یک طرفه بیشتر بوده است، حداقل برای من. و شاید پیام رهبری به مستندسازان جوان خود شاهدی بر اهمیت مستند باشد آن جا که به جوانان مستند ساز توصیه کردند:

از همه این ها که بگذریم الان می خواهم درباره یک مستند خاص بنویسم. امروز بعد از مدت ها فرصت کردم تا سری به انبار مستندهای دیده نشده ام بزنم. شاید خیلی برای تمجید کردن از این مستند دیر شده باشد اما به هر حال من امروز برای اولین بار موفق شدم تا مستند میراث آلبرتا را کامل ببینم. آن هم نه یک قسمت بلکه ۲ قسمت و چهار اپیزود از قسمت سوم.

مستندی که به حادثه ی تلخ فرار مرزها نگاه کرده بود. مستندی که راوی بود و نه قضاوت کننده. مستندی که اصلا سعی نداشت تا به مخاطبش بگوید نه تو نباید مهاجرت کنی. مستندی که از تهران و خیابان آزادی و ایستگاه صنعتی شریف شروع شد و تا هزاران کیلومتر آن طرف تر و در مونیخ و برلین و سوئیس و مون پلیه و پاریس ادامه یافت.

چه جاهایی از مستند که خود غرب را آرمان شهر معرفی کرد و حتی دانشجویان به ظاهر فرارکرده مستند نیز به آن اعتراض می کردند و چه جاهایی که حس ناسیونالیستی را بیدار می کرد

فرار مغزها خوب یا بد اتفاقی است که در حال رخ دادن است. چه بسیار عمرهایی که در خارج از ایران و در راه کسب علم با تمام مشقت هایش صرف شد! چه بسیار نخبه هایی که درست لحظه پریدن آرزو می کردند کاش اینجا جای بهتری برای ماندن بود! و چه بسیار خانواده‌هایی که مشقت دوری از فرزند را تحمل کردند تا فرزندانشان در ناز و نعمت و رفاه بیشتری پیشرفت کنند.

دیگر نمی خواهم به نوشتن ادامه بدم. فقط دوست دارم تا از همه شما بخواهم تا حتی اگر قصد سفر به خارج از کشور را ندارید، این مستند را از دست ندهید.

به امید ساخت مستندهای فوق العاده تر از این عزیزان!

پ.ن: از ویژگی های مستندهای به این سبک هزینه بسیار کم تهیه کردن آن ها با بالاترین کیفیت است. پس از شما خواهش می کنم تا نسخه اصلی این مستندها را از لینک های زیر دریافت کنید:

مستند میراث آلبرتا ۱

مستند میراث آلبرتا ۲

مستند میراث آلبرتا ۳

دیدگاهتان را بنویسید